0535 721 40 15

Hurma nasıl bir meyvedir?

Hurma, hepimizin severek tükettiği kuru meyvelerden bir tanesi! Üstelik birbirinden lezzetli Medine hurma çeşitleri de ön plana çıkıyor.

Bize bir anda enerji veren lezzeti ile hurmayı günlük beslenme düzenimizin ayrılmaz bir parçası haline getirmek, kendimize yapacağımız büyük bir iyilik olur. Çünkü hurma bir yandan bize enerji verirken bir yandan da rafine şeker gibi zarar vermez. Ağzımızın tadını yerine getirirken gereksiz kalori almamıza neden olmaz.

Peki, bu kadar çok sevdiğimiz ve tükettiğimiz hurmayı ne kadar yakından tanıyoruz? Hurma çeşitleri ve isimleri hakkında neler biliyoruz?

Çöl Güneşinde Olgunlaştı

Kutsal Topraklardan Soframıza Gelen Lezzet: Medine Hurmaları

Hurma çeşitleri arasında yine şekli ve rengi ile diğer hurmalardan kolayca ayrılabilen bir tanesinden bahsedelim şimdi. Onu bir görüşte tanıyabilirsiniz! Nasıl mı? Medine hurmaları öteki hurma çeşitlerine göre çok daha lezzetlidir Böyle olması nedeni ile de atıştırmalık olarak daha çok tercih edilir. Medine hurmasını ayrıt edici hale getiren bir başka özelliği daha vardır. Bu da hurmanın rengidir. Rengi öteki hurmalara göre biraz daha açıktır. Ayrıca üstünde daha alacalı bir ton vardır çünkü Medine hurmasında hem koyu hem de açık renkler görülebilir.

Medine hurması, özellikle lezzetli olması nedeni ile atıştırmalık olarak sıkça tercih edilen hurma çeşitlerinden biri… Bu hurmayı fındık ve fıstık gibi daha tuzlu bur tada sahip kuruyemişler ile bir arada karıştırıp, gün boyu yanınızda taşıyabilir, ara öğün olarak tüketebilirsiniz. Medine hurması ile gün boyunca enerjinizi yüksek tutabilirsiniz.

Peygamber Hurması ile Tanışın: Acve Hurması

Medine’nin sevilen lezzetlerinden bir tanesi ile devam edelim. Peygamber hurması olarak da bilinen Acve hurması bu hurmayı özellikle Hac görevini yerine getirmek üzere yolculuğa çıkan hacılarımızın dönüşte getirdiği hurmalar arasından tanıyoruz. Kutsal kitaplarda adına övgüler düzülen Acve hurması, tarihi bir öneme sahip.

Acve hurması da ayırt etmesi kolay olan hurma çeşitleri kategorisine dahildir. Acve hurması ilk bakışta hurma çeşitleri arasından bir tanesinden ziyade, kuru üzüm ya da kuru erik gibi algılanabilir. Bunun nedeni siyaha çalan koyu rengi ve küçük yapısıdır.

Bu özellikleri ile Acve hurması, şekli en farklı hurma çeşitleri arasında yer almaktadır. Acve hurması lezzeti ile de on plana çıkmaktadır. Özellikle kuru meyve ve kuruyemiş seçenekleri arasında kendinize farklı bir tat, farklı bir lezzet arıyorsanız, bu hurmayı mutlaka denemelisiniz.