0535 721 40 15

Hurmanın Faydaları?

Hurma çeşitleri konusuna göz attığımıza göre gelelim hurmanın faydalarına! Bu faydaları okuduktan sonra gözünüze kestirdiğiniz Medine hurma çeşitleri sofranızda da olsun isteyeceksiniz. Zira hurma oldukça sağlıklı bir besindir.

Hurma Önemli Bir Lif Kaynağıdır

Yeterince lif almak genel sağlığınız için önemlidir. Lif, kabızlığı önleyerek sindirim sağlığınıza fayda sağlayabilir. Dışkı oluşumuna katkıda bulunarak düzenli bağırsak hareketlerini arttırır. Ayrıca, hurmalardaki lif kan şekeri kontrolü için faydalı olabilir. Lif, sindirimi yavaşlatır ve yedikten sonra kan şekeri seviyelerinin çok yükselmesini engelleyebilir.

Hurmanın Besin Değerleri

Tüm farklı çeşitleri ile hurmalar mükemmel besin değerlerine sahiptirler. Kuru meyve olarak tüketilmeleri nedeni ile kalorileri çoğu taze meyvelerden elbette biraz daha yüksektir. Ancak öteki atıştırmalıklarla yani şeker ya da çikolata ile kıyaslandığında bu oran çok daha azdır.

Hurmaların kalori içeriği, kuru üzüm ve incir gibi diğer kuru meyvelere benzer. Hurmalardaki kalorilerin çoğu karbonhidratlardan gelir. Gerisi çok az miktarda proteinden meydana gelmektedir,. Kalorilerine rağmen, hurmalar önemli miktarda lifin yanı sıra bazı önemli vitamin ve mineralleri de içerir. Haydi gelin hurma çeşitleri için genel olarak geçerli olan besin değerleri listesine beraber göz atalım!

100 gram hurma içerisinde yaklaşık olarak 280 kalori bulunmaktadır. Karbonhidrat miktarı ise yaklaşık olarak 75 gramdır. Hurmanın içindeki Lif miktarı genellikle 7 ile 10 gram arasındadır. 100 gramında iki gram protein bulundurmaktadır.

Hurmalar mineral açısından da oldukça zengin kuru meyve çeşitleri arasında yer almaktalardır. Günlük potasyum ihtiyatınızın % 20’sini 100 gram hurmadan karşılayabilirsiniz. Bunun yanısıra günlük almanız gereken magnezyumun da % 14’unu hurmalardan alabilirsiniz. Hurma ayrıca manganez, çinko ve demir açısından da zengindir.

Hurmanın içerisinde mineraller kadar vitaminler de yer almaktadır. Özellikle de sağlıklı bir yaşamın anahtarı olan B6 vitamini, hurmanın içerisinde bulunmaktadır. 100 gram hurma tüketerek günlük B6 vitamini ihtiyatınızın % 12’sini karşılayabilirsiniz. Hurma varken multivitamin haplarına kimin gereksinimi var!

Farklı hurma çeşitleri ile ilgilenenlere kısa bir hatırlatma yapmakta yarar var. Hurma çeşitlerinin besin değerleri değişiklik göstermektedir. Ancak çoğunun içerisindeki maddeler genel olarak aynıdır. Miktarları ve günlük ihtiyacınızın ne kadarını karşılayacağı konusu değişebilir. Bu nedenle damak tadınıza en çok hitap eden hurma çeşitleri ile bu faydaları yakalamanız mümkün olacaktır!

Hastalıklarla Mücadele Eden Antioksidanlar

Hurma çeşitleri, birkaç hastalık riskinin azaltılması da dahil olmak üzere, sağlık açısından birçok yararı bulunan çeşitli antioksidanlar sunar. Antioksidanlar, hücrelerinizi vücudunuzda zararlı reaksiyonlara neden olan ve hastalığa yol açabilen dengesiz moleküller olan serbest radikallerden korur.

İncir ve kuru erik gibi benzer meyvelerle karşılaştırıldığında hurma çeşitleri en yüksek antioksidan içeriğine sahip görünmektedir. Bu nedenle genel olarak daha sağlıklı olabilmek için hurma tüketmek gerekmektedir.

Beyin Sağlığını Destekler

Günlük bir düzende hurma çeşitleri tüketmek beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Beyindeki plaklar biriktiğinde, beyin hücreleri arasındaki iletişimi rahatsız edebilir, bu da beyin hücresi ölümüne ve Alzheimer hastalığına yol açabilir. Yapılan bazı bilimsel çalışmalar, hurma tüketiminin beyin sağlığına fayda sağladığını ortaya koymuştur.

Mükemmel Bir Doğal Tatlandırıcıdır

Hurmalar meyvede bulunan doğal bir şeker turu olan bir fruktoz kaynağıdır. Bu nedenle çok tatlıdır ve karamel benzeri ince bir tada sahiptir. Besinleri, lifleri ve sağladıkları antioksidanlar nedeniyle hurmalar beyaz şekerin yerine çok sağlıklı bir alternatif oluştururlar.

Peki, bir tarif içerisinde yazan şeker ile hurmayı nasıl değiştireceğiz? Beyaz şeker ile hurmaları en iyi yolu, hurma macunu yapmaktır. Bir karıştırıcıda şu ile hurmalar karıştırılarak bu macun elde edilebilir. Temel kural, şekeri 1:1 oranında tarife yapıştırmakla değiştirmektir.

Üstelik hurma ile yapılan tatlılar şeker ile yapılan tatlılardan çok daha lezzetli olurlar. Hurmanın kendi lezzeti de tatlının içerisine geçmiş olur.

Normal Doğumu Destekler

Hamile kadınlar ya da anneler bilirler! Kimi zaman doğum zamanı gelir ancak bebek gelmek istemez. Böyle durumlarda bazen medikal müdahaleler yapılabilir. Ancak çoğu zaman sadece oturup beklemek gerekir. İşte bu gibi durumlarda doğal yöntemlerden faydalanmak mümkündür. Hurma çeşitleri normal doğuma geçiş sürecini hızlandırır.

Gebe kadınlarda geç dönemde beklenen doğuma teşvik etme ve kolaylaştırma potansiyelleri bakımından hurmalar önem taşımaktadır. Hamileliğin son birkaç haftasında bu meyveleri yemek servikal genişlemeyi teşvik edebilir ve indüklenmiş doğum ihtiyacını azaltabilir. Ayrıca doğum süresini kısaltmak için yardımcı olabilirler.